Вивчення молекулярних механізмів адаптації живих організмів до несприятливих чинників і розробка способів підвищення адаптаційного потенціалу
Назва проєкту: Вивчення молекулярних механізмів адаптації живих організмів до несприятливих чинників і розробка способів підвищення адаптаційного потенціалу
Державний реєстраційний номер: 0115U002304
Тривалість проєкту: 1 січня 2015 – 31 грудня 2017
Сума отриманого фінасування: 151 234 гривні
Виконавець проєкту: ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника» (Проект Міністерства освіти і науки України)
Мета проєкту: Розробити наукові підходи для покращення адаптаційного потенціалу живих організмів на основі дослідження їхніх фізіолого-біохімічних реакцій на дію несприятливих чинників довкілля
Завдання проекту:
- Вивчити вплив зовнішніх чинників (зміни температури, дія оксидантів, іонів важких металів, пестицидів та інших забруднювачів, характеру живлення) і старіння на фізіологічні показники функціонального стану (виживання, репродуктивна здатність, рухливість, стан імунної системи та ін.) та перебіг основних метаболічних шляхів у модельних організмів.
- Вивчити вплив зовнішніх чинників і старіння на окисно-відновний стан клітин та тканин, зокрема, на відношення окислених і відновлених форм глютатіону і нуклеотидних коферментів та на інтенсивність вільнорадикальних пошкоджень білків і ліпідів у клітинах модельних організмів.
- Охарактеризувати вплив чинників зовнішнього середовища і старіння на системи захисту від вільних радикалів, зокрема, на вміст низькомолекулярних антиоксидантів і активність антиоксидантних ферментів.
- Вивчити функціонування молекулярних механізмів, які задіяні у підвищенні антиоксидантного потенціалу.
- Вивчити вплив стресу низької інтенсивності та потенційних захисних речовин на підвищення адаптаційного потенціалу організмів.
- Створити узагальнену схему регуляції перебігу вільнорадикальних процесів у живих організмах і їхнього функціонального стану.
- Запропонувати шляхи підвищення адаптаційного потенціалу організмів, зокрема їхнього антиоксидантного статусу, для профілактики і лікування патологічних станів людини і послаблення негативного впливу старіння.
Очікувані результати:
- Отримання нових наукових знань, результатом яких можуть стати закони, концепції, теорії, нові методи тощо.
- Порівняння очікуваних результатів із результатами інших авторів з даної проблематики дослідження.
- Перспективи подальшого розвитку отриманих результатів проекту.
Контактна особа і менеджер проєкту в Прикарпатському національному університеті ім. Василя Стефаника: Володимир Лущак, завідувач кафедри біохімії та біотехнології,
e-mail: lushchak@pu.if.ua